wtorek, 8 września 2015

Kawitacja ultradźwiękowa – efektywne uzupełnienie procesu odchudzania

Zabieg kawitacji ultradźwiękowej (potocznie zwanej liposukcją ultradźwiękową) jest nowoczesnym i bezinwazyjnym sposobem na redukcję złogów tłuszczu i cellulitu znajdującego się w okolicy brzucha, ud, talii, bioder i rąk. Dzięki kawitacji ultradźwiękowej, rozbijającej komórki tłuszczowe, zostają one przekształcone w emulsję, która zaczyna się stopniowo kurczyć. W trakcie zabiegu wykorzystywane są fale radiowe, które w swoim działaniu korzystnie wpływają na ciało, likwidując ewentualne mankamenty.

W pierwszym etapie kawitacji ultradźwiękowej, oddziałującej na cellulit i usuwającej tkankę tłuszczową, ultradźwięki wpływają na błonę komórkową komórek tłuszczowych, przez co doprowadzają do ich uszkodzenia. W efekcie, komórki te zaczynają się stopniowo skurczać, a wibracja ultradźwiękowa doprowadza do ich rozbicia, tym samym redukując ich liczbę.
W drugim etapie, wahanie emitowanych fali ultradźwiękowych powoduje efekt mikromasażu. Co za tym idzie, dodatkowo, poza rozbiciem tkanki tłuszczowej, dochodzi także do drenażu limfatycznego oraz wzmocnienia elastyczności skóry. Uwolniony w ten sposób z tkanki tłuszcza oraz toksyny, są usuwane przez gruczoły potowe i przez układ limfatyczny oraz naczyniowy.

Atakowany tłuszcz dociera do wątroby, gdzie podlegają one identycznej przemianie jak tłuszcz, który pochodzi z pokarmów. Ważne jest, aby osoba decydująca się na taki zabieg była do niego odpowiednio przygotowana Co najmniej kilka dni przez terapią należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Ich optymalna objętość dzienna wynosi 1,5 litra. Dzięki podwyższonemu nawodnieniu, dochodzi do ulepszenia hydratacji tkanki tłuszczowej, która stanowi niezbędny warunek zaistnienia jej prawidłowej redukcji. Zwiększona ilość wypijanych płynów jest także potrzebna po przebyciu zabiegu, gdyż wówczas z kolei wpływają one na optymalizację procesy oczyszczania organizmu, nie tylko z rozbitego tłuszczu, ale także z toksyn.

Kawitacja ultradźwiękowa jest doskonałym dodatkiem do zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Dzięki takiemu pakietowi działań przeciw tłuszczowych, w stosunkowo łatwy i dość szybki sposób można wymodelować sylwetkę oraz zlikwidować uciążliwe fałdy tkanki tłuszczowej w typowych dla jej gromadzenia się miejscach. Powszechnie uważa się, że zabiegi tego typu są przeznaczone dla osób otyłych, jednak optymalne efekty dają głównie wśród grupy pacjentów, które właśnie mimo stosowanej diety i ćwiczeń fizycznych nie są w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w obrębie najbardziej problematycznych pod tym względem okolic (biodra, brzuch, ramiona).

Kawitacja ultradźwiękowa, podobnie jak szereg innych metod redukcji tkanki tłuszczowej, dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii, są mylnie interpretowane przez pacjentów jako sposoby na odchudzanie. Ważne jest, aby każdy miał świadomość, że terapie tego typu jedynie wspomagają proces odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej. Bez utrzymywania zbilansowanej diety, owszem, wpływają na poddawane zabiegowi partie, jednak niestety nie dają optymalnych rezultatów.

Warto wspomnieć, że pierwsze efekty zabiegu kawitacji ultradźwiękowej są widoczne już po pierwszej sesji – dochodzi do wyraźnej redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy jędrności skóry. Wszelkie rezultaty i ich trwałość zależą od pacjenta. Utracone centymetry mogą w bardzo szybkim tempie powrócić, jeśli dojdzie do załamania zbilansowanej diety, czy też zaniechania jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Długość zabiegu zależy od miejsca jakie jest mu poddawane oraz od ilości tkanki tłuszczowej w nim zlokalizowanej. Średnio czas trwania waha się od 20 do 30 minut. Dużą zaletą metody jest brak konieczności rekonwalescencji oraz bezbolesność. Całość programu terapii ustala indywidualnie osoba przeprowadzająca zabiegi. Zazwyczaj wykonywana jest seria zabiegów, w odstępach określonych na tydzień. W sytuacji, gdy pacjent posiada wyjątkowo wysoki poziom nagromadzenia tkanki tłuszczowej, kawitacja ultradźwiękowa może być wykonywana dwa razy w tygodniu.

Zalety zabiegu kawitacji ultradźwiękowej:
- redukcja tkanki tłuszczowej z trudnych do wymodelowania miejsc;
- nie wymaga specjalnego przygotowania się;
- jest krótki;
- bezinwazyjny, bezbolesność;
- nie powoduje uszkodzeń innych tkanek, naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz skóry;
- nie wymaga okresu rekonwalescencji;
- nie powoduje ponownego gromadzenia się tkanki tłuszczowej (efektu jo-jo).

Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i laktacja;
- cukrzyca;
- słaba krzepliwość krwi, nosicielstwo HIV;
- przepuklina;
- choroby wirusowe i bakteryjne skóry, przerwana ciągłość naskórka;
- gorączka, wycieńczenie organizmu;
- osteoporoza;
- obecność w okolicy zabiegowej ciał obcych (implantów);
- epilepsja;
- stwardnienie rozsiane;
- rozrusznik, zastawka serca;
- choroby wątroby.


Paulina Bednarczyk, dziennikarz z dziedziny kosmetologii z Instytutu Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Dermedik w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz