poniedziałek, 11 stycznia 2016

Jak dbać o nasze nogi?

O nogi powinno się dbać codziennie i nie dotyczy to tylko depilacji. Siedzący tryb życia, długie, gorące kąpiele, sauna, noszenie obcisłych spodni, butów na obcasach, długie stanie, niezdrowa dieta, palenie, zakładanie nogi na nogę, ciąża, brak ruchu i nadmierne opalanie się mogą odbić się niekorzystnie nie tylko na wyglądzie naszych nóg, ale także na samym naszym zdrowiu. 



Aby zadbać o nasze nogi, wystarczy poświęcić im kilka- kilkanaście minut dziennie:

1. Depilacja. Do najbardziej popularnych metod depilacji należą: golenie na mokro golarką, depilowanie nóg za pomocą depilatora, wosku, pasty cukrowej, kremu oraz depilacja laserowa. Aby efekt był zadowalający musimy pamiętać o kilku rzeczach:
- goląc nogi maszynką, powinna ona mieć nowe ostrza. Nie pożyczamy maszynki od męża lub chłopaka. Zawsze używamy dużej ilości żelu do golenia. Po goleniu smarujemy nogi łagodzącym, balsamem z aloesem.
- przy depilacji woskiem ważne jest wybranie kompetentnej kosmetyczki, która ten zabieg wykona (dotyczy szczególnie zabiegów gorącym woskiem). Uniknie się w ten sposób oparzeń, siniaków i popękanych naczynek.
- depilacja laserowa powinna być wykonywana w gabinetach, których sprzęt posiada atest jakości i jest w pełni sprawny. Zabieg powinna wykonywać doświadczona i gruntownie przeszkolona kosmetyczka, aby uniknąć poparzeń bądź innych powikłań. Ważna jest tutaj również systematyczność w wykonywaniu zabiegów.
2. Peelingi nóg. Zabiegi złuszczania powinny być przeprowadzane systematycznie, aby uniknąć wrastania włosków. Peelingi nóg stymulują również mikrokrążenie oraz poprawiają elastyczność skóry
3. Opalanie. Zdecydowanie powinno się zrezygnować z opalania w solarium, na rzecz samoopalacza lub opalania natryskowego. Promienie UV sprawiają, że skóra starzeje się, szybciej, wiotczeje, pojawiają się na niej popękane naczynka i traci na estetyce.
4. Pod prysznicem. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica. Stosuj naprzemiennie zimny i gorący strumień wody, zawsze kończąc zimnym. Masuj nogi szorstką rękawicą aby poprawić krążenie, wygładzić skórę, zapobiegać powstawaniu cellulitu oraz wrastaniu włosków.
5. Ćwiczenia. Możemy wyrzeźbić nasze nogi poprzez ćwiczenia, jak również poprawić w ten sposób krążenie i zwiększyć wydolność zastawek żylnych. Przysiady, jazda na rowerze, pływanie, wypady do przodu, bieganie - to ćwiczenia które szczególnie korzystnie wpływają na nasze nogi.
6. Dieta.  Aby zapobiec problemom naczyniowym, nasza dieta powinna być bogata w minerały, witaminy oraz błonnik. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, pełnoziarnistego pieczywa oraz chudego mięsa reguluje nasza przemianę materii, zapobiega otyłości oraz pozwala nam się cieszyć zdrowiem.
7. Balsamy i żele. Jeśli nogi są obolałe i ciężkie, można zastosować krem lub żel chłodzący, najlepiej z wyciągiem kasztanowca. Kasztanowiec wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając pękaniu naczynek.

Pękające naczynka?
Przy codziennej pielęgnacji nóg należy zwracać szczególna uwagę na wszelkie pojawiające się na nich zmiany, najczęściej w postaci pękających naczynek. Nie należy bagatelizować nawet tych najmniejszych, jako, że jest to oznaka problemów z krążeniem w obrębie nóg. Małe naczynka można zamknąć laserowo w atestowanym gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Większe wymagają konsultacji z lekarzem naczyniowcem, który często zaleca wykonanie USG żył oraz przeprowadza zabieg zamykający naczynka, czyli skleroterapię. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu w chorobowo zmienione naczynie preparatu, który powoduje zamknięcie światła naczynia. Po zabiegu zakładamy pończochy lub rajstopy uciskowe aby wspomóc proces gojenia i wchłaniania się zamkniętego naczynia. Zabieg często należy powtórzyć.

Zabiegi poprawiające kondycję i wygląd skóry
Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna oferuje Paniom wiele zabiegów poprawiających wygląd i kondycję nóg. Do najczęściej wykonywanych należą:
- laserowe usuwanie naczynek
- depilacja laserowa
- endermologia– jest to masaż całego ciała, ujędrniający skórę, likwidujący cellulit oraz modelujący sylwetkę, stymulujący mikrokrążenie i przeprowadzający drenaż limfatyczny.
- lipoliza iniekcyjna- zabieg przeprowadzany przez lekarza medycyny estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji, która powoduje rozpad komórek tłuszczowych. W obrębie nóg zabieg wykonywany jest najczęściej nad kolanami, na uda oraz na tzw. "bryczesy".
- promieniowanie podczerwone lub fale radiowe: powodują podgrzanie skóry i skracanie włókien kolagenowych co zbawiennie działa na sprężystość skóry. Zalecane szczególnie do stosowania w obrębie ud.
- mezoterapia igłowa: polega na wstrzyknięciu w skórę preparatów ujędrniających oraz likwidujących cellulit.
- kawitacja ultradźwiękowa, zimny laser- zabiegi eliminujące tkankę tłuszczową.
- karboksyterapia: zabieg polega na iniekcyjnym podaniu medycznego dwutlenku węgla podskórnie lub śródskórnie. Zabieg poprawia mikrokrążenie w tkankach, usuwa tkankę tłuszczową, ujędrnia skórę, likwiduje rozstępy oraz cellulit. 

Powyższe zabiegi nie są oczywiście wskazane w każdym przypadku. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- Ciąża
- karmienie piersią
- Nieleczona cukrzyca insulinozależna
- choroba nowotworowa
- opalanie się lub skóra opalona (w przypadku depilacji laserowej)
- padaczka
- choroby serca i nadciśnienie
- toczeń
- choroby wątroby
- zażywanie pochodnych retinolu ( w przypadku depilacji laserowej)

Każdy zabieg powinna poprzedzić rzetelna konsultacja z kosmetyczką/ kosmetologiem lub lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz