środa, 13 kwietnia 2016

Dobroczynny wpływ kolagenu

Skóra stanowi dynamiczną strukturę, a jej budowa oraz funkcjonowanie są zależne od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Skóra właściwa składa się z tkanki łącznej, która odpowiedzialna jest za jej elastyczność i wytrzymałość. Tkanka ta jest jedną z najpowszechniejszych tkanek, które budują nasze ciało i składa się w większości z włókien kolagenowych.
Powszechnie wiadomo, że kondycja i stan włókien kolagenowych ma kolosalny wpływ na wygląd, rozciągliwość oraz sprężystość skóry, a także na zmiany wewnętrzne, do których dochodzi w naszym organizmie. Wraz z upływem casu, trudniej jest odpowiednio nawilżyć i odżywić skórę. Z wiekiem, włókna kolagenu i elastyny stają się słabsze, a w efekcie tego, zanikają gruczoły łojowe i potowe. Skóra staje się suchsza, łatwo wiotczeje i pokrywa się zmarszczkami. Wszystko to spowodowane jest naturalnym spadkiem poziomu produkcji kolagenu.

Dlaczego nasz organizm potrzebuje kolagenu?
Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Stanowi proteinę podporową skóry, która zapewnia jej odpowiednie napięcie i sprężystość, a także odpowiada za elastyczność. U człowieka stanowi ona 1/3 wszystkich białek ustrojowych i jest jednym z kluczowych zasobów naturalnych tkanki skórnej.
Element ten tworzy sprężyste rusztowanie służące umocowaniu narządów wewnętrznych, takich jak nerki, żołądek, czy wątroba. Zmienia swoją strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych, do których zaliczamy między innymi obciążenia mechaniczne, zmiany naczyniowe i hormonalne.

Osoby borykające się z przewlekłą niewydolnością żylną, mają do czynienia z zaburzeniami uporządkowanego przebiegu włókien kolagenowych, co umniejsza podatność na zmiany objętości mięśnia, który je otacza. Podobna sytuacja dotyczy osób chorych na cukrzycę. Kolagen staje się wówczas oporny na trawienie, zmienia się jego charakterystyka termiczna oraz mechaniczna, a także przedłuża się jego okres półtrwania, co skutkuje jego starzeniem i przesztywnieniem.

Kolagen dzielimy na 12 typów, które różnią się od siebie miejscem swojego występowania:

TYP I – najbardziej powszechny rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie. Jest obecny także w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach oraz tkance łącznej kości. Występuje również w skórze i tkance podskórnej.
TYP II – obecny w chrząstkach stawowych.
TYP III – obecny w tkance tworzącej się z fibroblastów, w sytuacji zabliźniania ran, zanim dojdzie do wytworzenia kolagenu typu I, tworzy włókna tkanki łącznej.
TYP IV – obecny w błonie podstawnej – mikrowłóknach międzytkankowych, tworzy cieniutkie membrany pomiędzy tkankami organizmu.
TYP V – śród miąższowy – obecny na granicy tkanki tworzącej blizny oraz tkanek na krawędzi blizn. Jest dopełnieniem kolagenu typu I.
TYP VI – odmiana typu V, o takich samych właściwościach.
TYP VII – obecny w tkance nabłonkowej.
TYP VIII – obecny w śródbłonku (tkanki tworzące błony śluzowe oraz wnętrze tętnic i żył).
TYP IX, X, XI – obecny w chrząstkach, dopełnienie typu II.
TYP XII – obecny w wielu tkankach, współistnieje z typem I i III.

Kolagen a starzenie się skóry
Starzenie się organizmu jest procesem naturalnym i nieuniknionym, z którym większość z nas w jakiś sposób stara się walczyć. Wraz z wiekiem pogorszeniu ulega kondycja skóry, a zewnętrzne czynniki typu promieniowanie słoneczne, toksyny, wolne rodniki nasilają efekt starzenia. Czas sprawia, że organizm wyzbywa się witamin i minerałów wspomagających naturalne procesy odnowy włókien kolagenowych. Molekuły kolagenu przechodzą przez zjawisko dojrzewania, które zmienia ich struktury oraz właściwości fizykochemiczne. Efektem tych procesów jest utrata elastyczności oraz jędrności skóry, oraz jej wysuszenie i zmiana kolorytu. Dodatkowo pojawiają się zmarszczki, głębsze bruzdy, a także cellulit. 

Suplementacja kolagenem
Kolagen obecny jest w różnych produktach spożywczych. Niestety codzienna dieta ludzka nie pozwala na całkowite uzupełnienie niedoborów, gdyż w pożywieniu jest go bardzo niewiele i jest stosunkowo ciężko przyswajalny. Decydowanie szybsze i efektywniejsze jest stosowanie dostępnych suplementów kolagenowych.

Białka kolagenowe są łatwo przyswajalne, a stosowanie suplementacji z kolagenem pobudza procesy naprawcze i regeneracyjne skóry, ciała, stawów i kości. Ponadto wzmaga produkcję właściwego kolagenu w chrząstce, jednocześnie poprawiając jej odporność na obciążenia mechaniczne, przynosi ulgę, a także usuwa konsekwencje uszkodzenia więzadeł, chrząstek, kości i ścięgien. 

Spożywanie kolagenu przyczynia się również do spłycenia zmarszczek, a także zapobiega powstawaniu nowych. Skóra staje się zdecydowanie gładsza, poprawia elastyczność i napięcie. Zapewnia prawidłowy przebieg procesu powstawania oraz odbudowy komórek chrząstki stawowej i innych tkanek. Systematyczne przyjmowanie suplementu wzmacnia też włosy i zapobiega ich wypadaniu i siwieniu. To samo dotyczy paznokci. 

Bardzo dobrym i sprawdzonym suplementem kolagenowym jest sproszkowany kolagen rybi od Nutri Clinic, dostępny w naszym sklepie internetowym

Collagen® marki Nutri Clinic, dostarcza niezbędnych elementów do regeneracji włókien kolagenowych w Twoim organizmie, dzięki czemu w widoczny sposób:

•    wzmacnia skórę, włosy i paznokcie
•    spłyca zmarszczki, opóźnia proces starzenia się skóry
•    nawilża i ujędrnia skórę od wewnątrz, redukuje cellulit
•    przeciwdziała wypadaniu włosów
•    wzmacnia i wspomaga porost rzęs
•    redukuje oznaki zmęczenia skóry
•    stanowi naturalną barierę chroniącą przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych
•    regeneruje tkankę chrzęstno-stawową
•    pomaga w procesie odbudowy tkanki łącznej i kostnej, polecany dla sportowców i osób aktywnych fizycznie

Sypka i bezsmakowa formuła produktu COLLAGEN® pozwala na wszechstronne zastosowanie w codziennej diecie, między innymi jako dodatek do koktajli, jogurtu lub soków. Zalecana dzienna dawka to 5g, co stanowi 1 łyżeczkę preparatu. Aby zwiększyć działanie collagenu zaleca się dodawanie go do produktów o wysokiej zawartości witaminy C. Skład: 100% Peptydy kolagenowe rybie. Collagen jest całkowicie bezpieczny oraz łatwo przyswajalny przez organizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz