wtorek, 5 kwietnia 2016

Dieta roślinna – czyli wady i zalety weganizmu

Dieta wegańska jest nie tylko sprecyzowanym sposobem odżywiania, ale bez wątpienia dla wielu stanowi także filozofię. Weganizm definiowany jest jako filozofia życia, wyklucza wszelkie formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt. 

Bycie weganinem to praktykowanie odżywiania w oparciu o produkty roślinne, z wyłączeniem wszelkiego mięsa, drobiu, ryb i innych zwierząt wodnych, jajek, mleka i wyrobów mlecznych, miodu. Zachęca do używania wszelkich produktów, które nie powstały w całości lub częściowo ze zwierząt.

Czy weganizm jest zdrowy?
Podstawę żywienia wegan stanowią warzywa, owoce, produkty zbożowe i rośliny strączkowe oraz orzechy. Każdą z wymienionych grup pokarmowych cechuje wysoka zawartość wartości odżywczych, mikroelementów i witamin oraz stosunkowo niska kaloryczność. Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich działanie polega między innymi na wzmocnieniu układu odpornościowego, bowiem chronią przed infekcjami zarówno bakteryjnymi jak i wirusowymi. Warzywa i owoce zawierają także cenne dla nas antyoksydanty, będące podstawowym narzędziem w walce ze szkodliwymi dla zdrowia wolnymi rodnikami. Są dostawcami witaminy A, C, D, E i witamin z grupy B. Ponadto, dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych jak potas, wapń, żelazo czy magnez.
 
Produkty zbożowe i rośliny strączkowe są naturalnym źródłem białka i błonnika. Najczęściej wykorzystywanym do krytyki weganizmu jest przekonanie, że białko roślinne nie jest tak wartościowe dla organizmu jak zwierzęce i nie występuje w roślinach w wystarczających ilościach. Okazuje się, że taki sposób myślenia jest błędem. Zawartość białka w pestkach dyni wynosi 30,2 g/100 g produktu, podczas gdy wołowina zawiera 29,1 g białka/100 g. Za inny przykład może posłużyć soja, która białka na 100 g produktu zawiera 36,5 g, podczas gdy zawartość tego składnika w mięsie z kurczaka jest równa 31 g/100 g produktu.
 
Przeprowadzone badania potwierdzają, że osoby stosujące dietę wegańską rzadziej borykają się z cukrzycą, chorobami serca czy nowotworami. W mniejszym stopniu dotykają ich również problemy nerkowe czy choroby żołądka. Dzieje się tak za sprawą niskiej zawartości szkodliwych tłuszczów nasyconych w diecie, prowadzących często do wspomnianych powikłań zdrowotnych.

       Na pewno dieta wegańska wymaga dużej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. W przypadku, gdy dieta nie jest odpowiednio urozmaicona oraz dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu, mogą występować niedobory niektórych składników odżywczych. Odrzucenie produktów mlecznych może skutkować niedoborem ważnej dla organizmu witaminy D. Witamina D to naturalny budulec, jest bowiem warunkiem prawidłowego rozwoju kości, wspomaga wchłanianie wapnia, dlatego powinna być szczególnie obecna w diecie dzieci. Diety wykluczającej wszelkie produkty zwierzęce nie poleca się więc najmłodszym, młodzieży, kobietom w ciąży i karmiącym, ze względu na to, że w tych okresach życia organizm nie może być narażony na jakiekolwiek niedobory składników odżywczych.
 
Osoby, które zbyt pochopnie decydują się na porzucenie mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, nie mając wystarczającej wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania, skazują się niestety na niepożądane efekty. Ograniczenie codziennego jadłospisu do kilku produktów jest dużym błędem. Dieta wegańska musi być bardzo urozmaicona i odpowiednio zbilansowana, a samodzielne jej dopasowanie bez wystarczającej wiedzy jest niemożliwe.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz