piątek, 5 lutego 2016

Błędy jakie popełniamy podczas odchudzania

Wiosna już coraz bliżej a my budzimy się z zimowego snu. Po takim przebudzeniu często doznajemy szoku, kiedy widzimy się w lustrze w modnych wiosennych ciuszkach, w których wcale nie wyglądamy tak jak byśmy tego chcieli. Wtedy podejmujemy natychmiastową decyzję „od jutra przechodzę na dietę” i tu zazwyczaj popełniany jest pierwszy błąd. 
Nasza decyzja o rozpoczęciu diety jest bardzo szybka i nieprzemyślana. Musimy zapytać samych siebie, dlaczego tak naprawdę chcemy się odchudzać. Każdy z nas ma inny powód, dla którego chce być lżejszy o parę kilogramów. Najlepszym powodem, dla którego warto się odchudzać jest nasze samopoczucie.

Poniżej przedstawiam 6 najczęściej popełnianych przez nas błędów w trakcie odchudzania:

1.    Wiara w suplementy.

Łatwe, szybkie i przyjemne odchudzanie to marzenie niejednej osoby z nadwagą. Nikt nie lubi niepotrzebnych komplikacji, a dieta odchudzająca, wymaga minimalnych choćby poświęceń. Zamiast zmieniać nawyki żywieniowe, biegniemy do apteki i tam kupujemy różnego rodzaju tabletki odchudzające. Naukowcy nie mają bowiem wątpliwości, wszelkiego typu środki, które reklamowane są jako odchudzające suplementy diety, po prostu nie działają. Zamiast więc wierzyć w magię reklamy, lepiej byłoby uczciwie przeanalizować swoją dobową aktywność fizyczną oraz ilość pochłoniętych kalorii, a następnie unormować oba te czynniki w taki sposób, by zużycie energii było większe lub równe ilości pochłanianych kalorii.

2.    Sięganie po produkty typu „light”.
Przestrzegam przed kupowaniem produktów typu light, które są tylko chwytem reklamowym w dzisiejszych czasach. Brak cukru oznacza, że został użyty aspartam (oznaczony jak E951). Nigdy nie kupujcie produktów z dopiskiem „lekki” lub „light”.

3.    Zbyt długie przerwy między posiłkami.
Odchudzać się nie znaczy przestać jeść. Nasz organizm, aby odpowiednio wyregulować tempo przemiany materii potrzebuje regularnych posiłków, najlepiej sięgać po niewielką porcję mniej więcej co 3 godziny. Pięć posiłków zjedzonych w ciągu dnia to absolutne minimum. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, by organizm odczuwał silny głód. Jeśli dostarczamy mu jedzenie nieregularnie, sprawiamy, że uruchamia się mechanizm zabezpieczający nas na wypadek dłuższej głodówki i dostarczane kalorie, magazynujemy, zamiast na bieżąco je zużywać.

4.    Unikanie węglowodanów.
Większość osób, które postanawiają schudnąć zaczyna od eliminacji węglowodanów z diety, a to poważny błąd! Są one bowiem jednym z najważniejszych źródeł energii dla organizmu. Regulują nie tylko metabolizm, ale też inne funkcje fizjologiczne organizmu. Najzdrowsze dla nas są węglowodany tzw. nieoczyszczone (lepiej znane jako złożone). Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach, z których szczególnie warto zainteresować się roślinami strączkowymi, posiadającymi najniższy indeks glikemiczny.

5.    Codzienne ważenie się.
Samo ważenie się jest ważnym elementem procesu odchudzania się. Nic tak bowiem nie zachęca do podejmowania wysiłku, jak mierzalne efekty, które wskazuje licznik wagi. Warto jednak wyznaczyć sobie (najlepiej z pomocą dietetyka) tzw. dni ważenia (np. raz w tygodniu), kiedy to zastosowana przez nas dieta powinna już przynieść pierwsze efekty. Codzienne ważenie się nie tylko nam nie pomoże, ale wręcz zniechęci – ponieważ nie zauważymy faktycznego spadku wagi. Wagę warto także kontrolować już po zakończeniu procesu odchudzania. Łatwiej bowiem pozbyć się zbędnych dwóch kilogramów niż pięciu.

6.    Powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu odchudzania.
Waga wraca do normy, a my do starych przyzwyczajeń – to najczęstszy scenariusz, realizowany przez osoby, którym udało się osiągnąć cel i schudnąć. W ten sposób cały proces zaczyna się od nowa, a nasz wysiłek idzie na marne. Celem odchudzania się powinna być zmiana zarówno nawyków żywieniowych, jak i trybu życia. Może i jest to banał, ale właściwie skomponowane menu, codzienna aktywność fizyczna oraz właściwa ilość snu to jedyna skuteczna recepta na życie bez nadwagi.
A na koniec jeszcze kilka wskazówek:
- Pamiętaj o śniadaniu!
- Spożywaj 4-5 zbilansowanych posiłków dziennie!
- Zrezygnuj z niezdrowych przekąsek!
- Jedz bez pośpiechu!
- Pij niegazowaną wodę mineralną!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz