środa, 3 lutego 2016

Jak odkwasić organizm ?

Długotrwałe zakwaszenie organizmu, czyli niewłaściwa dieta, stres, złe nawyki żywieniowe, nieprawidłowe odchudzanie prowadzą do kwasicy ustrojowej – acidozy. Powoduję ona różnego rodzaju dolegliwości, m.in. odczuwanie zmęczenia, zaburzenia koncentracji oraz ogólna apatia. Dodatkowo występują problemy natury gastrycznej tj. zgaga, wzdęcia, możliwa jest także utrata wagi, czy wypadanie włosów.
Co to jest zakwaszenie organizmu?
Odpowiedzią to na pytanie stanowi nasz organizm. Tworzy on swego rodzaju system, który działa w odpowiednim pH, które waha się na poziomie 7,3-7,45 ( charakter obojętny).  Jednak, gdy odczyn, wskaźnik pH spadnie poniżej tego zakresu mogą wystąpić liczne problemy zdrowotne ( trudności pracy enzymów, hormonów, niższa wymiana gazowa). Wszytko to prowadzi także do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów takich jak nerki, wątroba czy płuca. Toksyny są wolniej wydalane, a takie pierwiastki jak wapń, żelazo czy potas pobierane są z naszego organizmu ( np. wapń z kości co prowadzi do ubytku masy kostnej, co z kolei przekładać się może osteoporozą ) powodując niekorzystny dla naszego zdrowia bilans.  W dłuższej perspektywie taki stan doprowadza do wielu chorób natury gastrycznej, oddechowej, cukrzycy, nadciśnienia czy chorób nerek w tym nowotworów.

Jak odkwasić organizm domowym sposobem?

1.    Jedz zielone warzywa!
Najwięcej żywności zasadowej znajduje się w zielonych liściastych warzywach. Zawierają one najwięcej witamin, minerałów i składników odżywczych, które mają właściwości alkalizujące. Świetne są też algi jak spirulina, chlorella, młody jęczmień, które świetnie sprawdzają się w koktajlach. Jedz każdą zieloną żywność bo tam znajduje się cenny chlorofil.

2.    Pij zdrowo!
To naprawdę ważne by dobrze nawodnić swój organizm. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy pić ok 8 szklanek dobrego picia w ciągu dnia. Pij wodę źródlaną, naturalne soki owocowe i warzywne, świeżo przygotowane, ziołowe i owocowe herbatki. Dzień zacznij od wody z cytryną. To będzie dobry „odkwaszający” początek dnia. Możesz też codziennie przed każdym posiłkiem wypić wodę z octem jabłkowym, który działa alkalizująco.

3.    Jedz zdrowe tłuszcze!
Unikaj tych rafinowanych margaryny i olejów. Używaj zdrowych tłuszczy, które mają spore ilości i właściwe proporcję kwasów omega 3 tj.: oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy.

4.    Ogranicz nabiał, gluten i mięso!
Nie musisz od razu odstawiać tych produktów. Po prostu je ogranicz. Żywność zawierająca białą mąkę, serwatki, mleko w proszku, mięso, mleko czy nabiał mają silne właściwości zakwaszające organizm. Jeśli zrobisz sobie 2-3 dni w tygodniu bez mięsa, glutenu i nabiału to na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie. Tym bardziej, że jest mnóstwo pysznych przepisów bez tych składników.

5.    Ogranicz stres!
Wiadomo, że ten krok, trudno jest wykonać, bo stres towarzyszy nam wszędzie. Warto jednak pomyśleć jak go zminimalizować. Kiedy się stresujemy, nasz organizm wytwarza kortyzol, hormon który ma za zadanie przygotować nas do walki lub ucieczki. Wówczas nasz organizm skupia się tylko na tej jednej funkcji-przetrwać za wszelką cenę. Zaniedbuje przy tym inne ważne funkcję np. układu trawiennego, rozrodczego, endokrynologicznego, procesy odnowy i wzrostu, tłumiąc ich działanie. Wówczas nic nie pracuje tak jak powinno. Istnieje wiele badań, które potwierdza, że stres to największy wróg zdrowia i szczupłej sylwetki.

Poniżej przedstawiam tabelę produktów zakwaszających organizm.

Mocno zakwaszające (pH 5,9-5)
Średnio zakwaszające (pH 6.9-6)
Słabo zakwaszające (pH<7)
mięso i wędliny
jaja
twaróg
cukier, słodycze
ryby
makaron sojowy
sól
brązowy ryż
kasza gryczana
słodziki
piwo
otręby
czekolada i kakao
makaron pełnoziarnisty
fruktoza
mąka pszenna i produkty pochodne
orzeszki ziemne
orkisz i produkty pochodne
ryż biały, soja, groch
chleb żytni
orzechy laskowe
sery żółte
 kefir, jogurt
orzechy nerkowca
 kawa
 melasa
 pistacje
 czarna herbata
 owies
 pestki dyni
 napoje gazowane
 gryka
 orzechy włoskie
 suszone owoce
 chleb pełnoziarnisty
 tahini
 kukurydza
 margaryna
 oliwki
 lody, dżemy
 majonez
 amarantus
 drożdże, ocet, keczup, musztarda
 malina, winogrona
 mleko sojowe i ryżowe
 jęczmień, żyto
herbatniki
 olej słonecznikowy
alkohol
wanilia
 daktyle
śliwki, jagody, żurawina
 pszenica
 śmietana

 gałka muszkatołowa
 curry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz