wtorek, 24 listopada 2015

Usuwanie włókniaków metodą elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest metodą elektrochirurgii, stosowaną w medycynie oraz kosmetologii. Wykorzystuje ona działanie prądu elektrycznego zmiennego o wysokiej częstotliwości. Polega na ścięciu (inaczej koagulacji) białka przy pomocy łuku elektrycznego. Metodę wykorzystuje się przy leczeniu włókniaków, kurzajek oraz innych zmian skórnych, a także przy usuwaniu zbędnego owłosienia i do zamykania naczynek krwionośnych. Elektrokoagulacja jest zabiegiem bezinwazyjnym i szybkim, który pozwala na uniknięcie sączących się ran i zakładania jakichkolwiek szwów.

Włókniaki miękkie są grudkowatymi naroślami skórnymi, które zazwyczaj pojawiają się w obrębie tułowia, twarzy i na powiekach, kończyn górnych, a także skóry głowy. Zmiany są okrągłego kształtu i mają charakter rogowaciejącej narośli. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości, obecne jest jednak ryzyko naderwania, krwawienia lub rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybiera postać miękkiego guzka o kolorze zdrowej skóry lub o zabarwieniu brunatnym.

Czy usuwanie zmian elektrokoagulacją jest bolesne?
Elektrokoagulacja nie należy do grona zabiegów zupełnie bezbolesnych. Odczucia towarzyszące temu zabiegowi zależą od indywidualnej odporności na ból, wielkości danej zmiany oraz jej lokalizacji. Małe i liczne zmiany (przykładowo włókniaki, naczyniaki gwiaździste) nie wymagają stosowania znieczulenia. Usuwa się je stosunkowo szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są delikatne ukłucia, a w sytuacji większych zmian także mocne ciepło. Elektrokoagulacji towarzyszy także specyficzny zapach, typowy dla ścinającego się białka.


Jak wygląda skóra po przeprowadzeniu zabiegu elektrokoagulacji?
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), lekkie stwardnienie skóry, zasinienie lub delikatny ból, które zanikają w ciągu kilku następujących po zabiegu godzin. Najczęściej w miejscu usuniętej narośli pojawia się mały strupek, który odpada w ciągu 5 - 21 dni.

Zmiana zabarwienia skóry (przebarwienia/ odbarwienia) występują bardzo rzadko, podobnie jak wszelkie blizny. Jeśli jednak pojawią się, są one następstwem nieprawidłowego gojenia się skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. W 99% przypadków, skóra goi się bez problemów.

Przeciwwskazania:
•    wszczepiony rozrusznik serca
•    ciąża
•    zły stan ogólny
•    zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)

Dbanie o skórę po zabiegu:
•    w miejscu usuwania zmian unikać stosowania wszelkich kosmetyków
•    nie eksponować zmian na słońce, a jeśli nie ma możliwości ich zakrycia, konieczne stosowanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikać opalania. 

Zalecenia przed zabiegiem:
2 tygodnie przed wizytą należy zrezygnować z:
•    mikrodermabrazji
•    peelingów chemicznych (kwasami)
•    opalania na słońcu i w solarium
•    zabiegów chirurgicznych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz